klynnrose klynnrose
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A one-quart container of oil costs 89¢. A case of 12 one-quart containers costs $8.64. How much is saved per container by buying the oil by the case?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 04-05-2021
Take the amount for the case and divide by 12
8.64/12=0.72
0.89-0.72= 0.17 saved per each quart
Answer Link

Otras preguntas

Expand and simplify the polynomial below. Select all the expressions that make up the simplified expansion (2x– 1)(8x – 5)​
reasons on why homework should be banned asap
The first three terms of a sequence are given. Round to the nearest thousandth (if necessary). 6, 15,24,... 6,15,24,... \text{Find the 50th term.} Find the 50th
there are 10 girls and 16 boys in a class. the teacher has sticks with each students name on them in a bag. what is the probability if selecting sticks with a b
what number is 40% of 720​
ILL MAKE YOU BRAINLIEST!These sentences are in a passive voice, rewrite them into active.1- It was learned from the test that our son was reading on the second-
I need help with this
Which expression is equivalent to 4 - (-7)? A 7 + 4 B 4 − 7 C −7 − 4 D −4 + 7
Help the other half is the answers and the other part is to read !!!
line that passes through the points (2,4) and (12,-1),