ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

is copper a liquid, solid, or gas when it's room temperature?
what is nine tenths plus four 15ths equal
Can you think of at least 3 ways tephra can be harmful to humans or to the earth
the sales tax on a piece of furniture that cost $450 was $28.13. what was the percent sales tax?
give the nth term and the next term of this 8,13,18,23,28
How does the absorption and release of energy affect temperature change during a chemical reaction?  PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!
The lightest puppy in a litter weights 9 ounces ,which is 3/4 of the weight of the heaviest puppy .the Equation 3/4w =9 can be used to find the weight w on ounc
How do you solve...3c^3d/9cd^-1
68 more than the quotient of an unknown number and 54 is 72
What is the volume of the figure? A. 75 cubic units B. 125 cubic units C. 375 cubic units D. 750 cubic units