Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?

$4.38
$8.76
$23.28
$78.84

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 02-05-2021

Answer:

$8.76

Step-by-step explanation:

$26.28 / 3 = $8.76 per pizza

Answer Link

Otras preguntas

which equation is nonlinear? A) 4x = 12 B) 3y = 12 C) xy = 12 D) 3x -6y = 12
I need help with 20 and 21
write y=(x-7)(x-1) in standard form
What is 99+100 divided by 54
Noah bought 2.5 kilograms of colored tile chips for a mosaic art project. What is the mass of the tile chips in grams?
tan(θ) − 3 cot(θ) = 0: solve?
2.  Which strategy allowed Germany to have immense success at the beginning of World War II? (1 point) -the Schlieyen Plan -submarine warfare -blitzkrieg -the u
If BC= 45, AB=24, AC=36 Find BD and DC
Solve for F: 5/9 (F-32)
What did the police do to try to stop people from panicking after hearing the radio version of The War of the Worlds?