mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Mary leaves London at 12:00 and expected to arrive in Dorset at 13:00, however she had to detour due to road works eventually arriving at 14:00. Travelling at a
name one type of cell that uses active transport
CAN U GUYS HELP ME WITH THIS PROBLEM?
Why do you need to draw a circle around each seismograph center, using the distance to the epicenter as the radius?
humans are protected by some infections by specialized cells which produce chemicals that .... a- destroy microbes b- recycle nutrients c- allow locomotion d
Using the ABC Technologies Inc., Q1 2012 Sales spreadsheet, analyze the data on Q1 2012 Sales identifying the following: >Monthly sales by Product >Quarte
a box of powdered laundry detergent contains 5.2 ounces of detergent. it takes 0.7 ounce of detergent to clean a load of laundry. how many full loads can be cle
A volunteer has 12 pounds of birdseed to put in bird feeders in all of thr city parks. there are 3 1/4 cups of bird seed in a pound and each bird feeder holds a
The area of a rug is 4 15/32 square meters . The rug is 2 3/4 meters in length .How wide is the rug?
In which digestive organ does the digestion of fats or lipids begin? mouth stomach duodenum