salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

In the game of​ roulette, a player can place a ​$10 bet on the number 19 and have a StartFraction 1 Over 38 EndFraction probability of winning. If the metal ba
A company had beginning inventory of 200 units costing $5.00 each. During the year they made the following purchases: April 20, 300 units at $6.00 each; June 14
One fifth plus one tenth equals what
Please help. Question in picture
if you're good at quadratic equations please help meee For what two values of k does x^2+kx+9=0 have only one solution?
Suppose that there are 7 million workers in Mexico and that each of these workers can produce either 2 cars or 50 bushels of wheat in a year. The opportunity co
Determine whether the statement is true or false. If it is​ false, rewrite it as a true statement. If the test statistic for the​ chi-square independence test
Please help me with this math question
Que le dijo su amigo Jose
What is the midpoint of the segment shown below?