person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

How did Augustus’s actions help maintain Roman imperial authority?
What is the spinning cylinder called when it is tipped up?
A block moving to the right on a level surface with friction is pulled by an increasing horizontal force also directed to the right. As the applied force increa
who is considered the father of the us constitution
Question is provided in the image, no spam, links, or reporting, as this is an actual question.
3 H2SO4(aq) + 2 Al(s) → Al2(SO4)3(aq) + 3 H2(g) How many moles of Al2(SO4)3 are produced when 6.5 moles of aluminum are consumed?
why did the animals sing the Beast of england song slowly and mornfully as they were gathered on the knoll
which layer plays the greatest role in the movement of tectonic plates?
Euguene sold half his books and then bought 17 more he now has 30
Choose one literary device used in "Mother Tongue" (Choose from word choice/connotation, imagery, figurative language (alliteration, metaphors, similes, personi