hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

What is the degree of f?
Pls answer Y’all are awesome thx
divide 6x^4+2x^3-6x^2-14x-1 by 3x+1 by using long divison show all work then explain if 3x+1 is a factor of the dividend
Describe the major city of Harappa and several facts about it
24% 24, percent of a number is what fraction of that number?
I enter the mall with 75 dollars. I spend a dollars at American Eagle, which is $4 more than the amount I spent at Banana Republic. I also spent $15 less at Ame
Artical for the french and indian war
what is. the units of velocity
MATH HELP PLEASE, WILL REWARD, THANKS !!
what is the slope of y=6-3x