nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

What is 2/5 times 2/10 show explanation and step by step explanation
A point charge Q at the center of sphare of radius R produces an electric flux of ΦE coming out of the sphare. If the charge remains the same but the radius of
Julia spent 3/4 of an hour jogging and 1/5 of an hour cycling. Which equation represents how much time, in hours, she spent jogging and cycling?
answers to spainsh on learning path
Call centers offering technical support for American products have been moved to India to take advantage of lower labor costs. This is an example of:
What is comparative​ advantage? A. The gain from selling a product for more than it costs to produce that product. B. The gain from consuming a product whose
Calculate the speed of a swimmer who swims exactly 140 meters in 70 seconds
Jackson Company purchased office equipment costing $3,000 for his business and paid immediately. Record this transaction in the accounting equation by:
Please help me idk this
What is the Antonin of conception