jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

In the Treaty of Guadalupe-Hidalgo, the United States A. acquired most of the land owned by Mexico. B. established Texas as an independent republic. C. paid $15
Which was the first cell viewed by the light microscope
Which word correctly completes the sentence? When we were toddlers, we __________ go to a wading pool near the park. a. use to b. used to
The basic sentence structure in English is SUV, meaning 'Subject, Utility section, Verb.' True Fals
When a number less than one is multiplied with a number greater than one,will product be greater than or less than the larger factor?
When European countries occupied and partitioned Middle Eastern lands, all of the following effects occurred except __________. A. a desire to make the Middle E
In 1788, why was Austrias army made of many different speaking soldiers, to ultimately attack itself and lose 10% of the entire army?
How did the southern gentry usually educate their children? They hired private tutors. They taught their children themselves. They used public schools. They did
write the number 392 as hu ndred. tens and ones
solve the equation for y 24 = 4x + 6y