vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

__________the dominant political parties in the united states
paige borrows $4000 at a rate of 12% interest per year. what is the amount due at the end of 3 years if the interest is compounded continuously?
the actual amount of money you take home is
Anthony was asked to give the coordinates of a point located in quadrant III. He gave the order pair (4,-10). Which statement best describes the error that Anth
Write an inequality for the following statement. Y is less than or equal to 4
Simplify 5i x i x -2i
Which was José Marti's main cause that he supported through his life and work? A. Cuba's independence B. The U.S. government C. A career in academics D. Liter
is .009 a integer or not
Rosa has a garden divided into sections. She has 125 daisy plants. If she plants in each section of daisies, will she have any left over? If so, how many daisy
Kylie explained that (–4x + 9)2 will result in a difference of squares because (–4x + 9)2 = (–4x)2 + (9)2 = 16x2 + 81. Which statement best describes Kylie’s ex