camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Simplify for ez fast points!
Which tool was most likely used in a procedure if the lab report shows that 300 mL of water was used? A volumetric flask A thermometer A pipette A graduated cyl
find the volume of the rectangular prism
Does anyone know how to translate this Latin? : Pugnabat ut labronem superaret
A closely wound, circular coil with radius 2.80 cm has 790 turns. Part A What must the current in the coil be if the magnetic field at the center of the coil is
need help gotta turn in in 20 minutes!!!1
According to the Centers for Disease control and prevention, 20.8 of high school students currently use electronic cigarettes. A high school counselor is concer
out of 2 billion person trips, 75 percent were leisure travel. what was the number of person trips for leisure travel?
HELP MEE PLEASEEE I DONT WANNA FAIL SUMMER SCHOOL NO LINKS OR FILES DEEPLY APPRECIATED
The assets and liabilities of a company are $86,600 and $44,499, respectively. Stockholders' equity should equal a.$44,499 b.$131,099 c.$86,600 d.$42,101