amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

A 500 kva load has a power factor of 90% lagging and is supplied by a 480 v source. Determine the three line currents
Internal capsule is part of which pathway,motor or sensory?
The aggregate demand curve ________ displays a relatively aggressive monetary policy, while the curve ________ displays a monetary policy completely unresponsiv
Rachel carson’s warning in silent spring was focused on _______. a. overgrazing by livestock b. global warming c. the misuse of pesticides d. fish stock decline
Solve the following...-35= 5+7(a + 2)~ Thanks!!!!​
What are two ways lean budget guardrails guide value stream investment decisions?
evaluate the impact of risky teenage behaviors on others by referring to the following spheres of well-being :-social-physical- emotional ​
On saturday evening 5450 people visited india gate. out of these 1265 were men 1150 were woman and rest were children. how many children visited the india gate?
Weighted shortest job first gives preference to jobs with which two characteristics? (choose two. )
Read the poem below and answer the question that follows. “Simile” by N. Scott Momaday What did we say to each other that now we are as the deer who walk in s