tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Aesop was an ancient storyteller who was credited with writing The Iliad. The Odyssey. a series of fables. the legend of King Minos.
A Clydesdale drinks about 120 gallons of water every 4 days. At this rate, about how many gallons of Water does a Clydesdale drink in 28 day?
The best way to ensure parallel construction in your essay is to use similarA. topic headings in your outline.B. details in each paragraph.C. sentence structure
How do direct democracy and representative democracy differ?
how do you do this math question?
What is the longest war in history?
Read the sentence. The college cafeteria, which is free for all full-time faculty, is a popular and safe environment for students to study. Which part of the se
do you have to regroup to find 523-141 explain
A Clydesdale drinks about 120 gallons of water every 4 days. At this rate, about how many gallons of Water does a Clydesdale drink in 28 day?
someone please help me solve this sheet