tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

If x = -7, evaluate the following expression: (x − 2)(x+14) ——————- x(x + 8)
Brandon is analyzing the profits from two of his restaurant locations. the first location showed a profit of $3,000 in the first week of the year but has a show
How were Japan's actions before and during World War II similar to Germany's actions over the same period?
(Will give 15 points)Solve the system of linear equations by substitution. x + y = 7 and 7x + y = 1
this is a bonus question
Decomposition occurs when...
Answer this, Ill give you brainliest and I would be very appreciative.
4 ways minorities were prevented from voting in the south
Most amendments to the Constitution proposed by Congress _____.
what is the mass of 3.55×10−2 mol Ba