baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

What does Chief Many Horses mean when he says that he will make the white man his friend?
How do you add and subtract positive and negative numbers?
There is a deposit of $9000 in an account that pays 1.46% annual interest. How do you find the balance after 3 years when the interest is compounded quarterly.
Cube roots of negative numbers exist in the set of real numbers, but square roots of negative numbers do not. Explain why this is true.
who wrote about the Paris society
In what sphere does lightening take place?
Why do populations have variation in certain traits? A. Different individuals have different alleles. B. Different individuals have identical genes. C. Some
What is the value of 5^3? A 125 B 25 C 15 D 8 PLEASE HELP ME FAST
_________ involves planning, implementing, and controlling the physical flow of materials, final goods, and related information from points of origin to points
Jed needs to estimate the value of 4.32*10^-4 / 8.71*10^-9 . Which statements should he consider? Check all that apply. 4.32/8.71 is approximately 2. 4.32/8.71