ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Please help me I just look at the photo I am so confused
How did the problem and challenge brought by the war change the value and attitude of Filipino?
If I want to Save a file, what Menu do I go to? Question 1 options: Help View Insert Home
Place the events of excitation contraction coupling in order from the action potential being produced at the neuromuscular junction to finish. a. Ca2+ diffuses
Mark, taylor, & brian's ages are consecutive whole numbers. Mark is the youngest, and brian is the oldest. The sum of their ages is 111. How old is mark?.
A tranlator mut be creative in rewriting text for word or phrae that do not have exact tranlation
Analyi of john foter ' poem 'gathering torm' in oxford englih for Cambridge primary 6
Find the equation of the line in tandard form that pae through the point (1, -3) and (-2, -1)
How much time i required for a elevator to lift a load if the motor can produce 13,000 W of power and doe total work of 56000 J?
How does the idea of nature vs nurture relate to Ha? Inside out and back again