vivireyez26 vivireyez26
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

You buy butter for $3 a pound.
One portion of onion compote requires 1.9 oz of butter.
How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

isslavierowerner
isslavierowerner isslavierowerner
  • 02-03-2021

Answer:

6.33

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Round up 47125 to the nearest tens, hundreds, thousands, ten thousands
Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost
A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?
Show two ways to decompose the number 749
what is the names for plants that survive a major disturbance?
Factoring Trinomals (a=1)b^2 + 8b + 7
What is the right way to write fifty cents ? Is it $.50 or .50
negative acceleration & positive acceleration, what are they?
If one-half of a number is 8 less than two-thirds of the number, what is the number?how? 1)24 2)32 3)48 4)54
Factoring Trinomals (a=1)b^2 + 8b + 7