Ezra13456 Ezra13456
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone please help

Can someone please help class=

Respuesta :

antoniokryptoniano
antoniokryptoniano antoniokryptoniano
  • 02-03-2021

Answer: on Saturday time taken to run 1 mile=34.5/3=11.5 min

time taken to run 1 mile=28/2.5=280/25=56/5=11.2 min

difference in time taken=11.5-11.2=0.3

he was faster on Sunday by 0.3 min/mi

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve systems of equations? I was absent and the test is next week!
What news does Puck bring to Oberon in Act III, scene ii? Question 4 options: Egeus has killed himself because his daughter is missing. Theseus has left Hippoly
The radius of a cylinder gift box is (4x+1) inches. The height of the box is twice the radius. What is the surface area of the cylinder?
Which of the following is the best comparison of the density of basalt and granite? Basalt is more dense than granite Granite is more dense than basalt Granit
explain 2 reasons why christians might have different attitudes to prayer? thanks in advance!
what event led president monroe to issue his warning statement
A triangle inscribed in a semicircle can be identified as a/an _______ triangle. A. right B. isosceles C. obtuse D. scalene
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie? A) $0.25 B) $0.50 C) $2.25 D) $3.00
____ like cocaine and amphetamines, affect a persons perception, mood and attention span, and can make the person over-confident and more likely to take risks b
Determine if the order paired (-1,-9) is a solution of the question