kayla7227
kayla7227 kayla7227
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada


A hardware store sells 45 boxes of nails for $67.50. Assuming that each box is the same price, what is the price per box?

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

You take 67.50/45= 1.50

Hope this helps! <3

Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive Property to evaluate the expression (-12) (6 + 4)
Simplify the following expressions (4-16) - (2-V-25)
How does making the DAW make creating music easier?
what are good colleges?
The Roman Empire was split into eastern and western
what are the qualifications for everyone that trump has hired for the us department of agriculture?
May someone please explain GCF and distributive property to me? I know how to do them by themselves but not together
6x + 5y = 4 6x - 7y = -20 Elimination method
can you plz help me with this 3(y - 2)+3=2(y+3)-2​
Find the resistance of a stereo: current is 7 A voltage is 49 V.