ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

A cell membrane is very specific about what it allows across. How does this help the cell? A. The cell works better when it contains fewer protein B. It helps
Jan bought a blazer for $39.90. The price of the blazer was $38. What sales-tax rate was she charged for this blazer?
How do you think that common sense influenced people's reaction to the Declaration of Independence
What was the song of Troop G?
Which form of transportation did fur traders use to transport themselves and their goods?
what is the average of 16.5, 21.5 and 17
What is bigger 2/5 or 2/8
Permeate a. regular b. to spread throughout c. to continue to try d. to open
Yo no __________ bien las ruinas.
Within eukaryotic cells, there is an intricate network of _______ with unique functions.