kiyaahh kiyaahh
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store has 20% markup on the bottle soda . The bottle soda costs the store 1.25. Find the selling price round to the nearest cent if necessary

Respuesta :

91300840 91300840
  • 01-03-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

1.25x .20=25

Answer Link

Otras preguntas

a touchdown in football counts for 6 points if n stands for the number of touchdowns, which equation represents how many points n touchdowns are worth
why isn't the optimization tool working?
“Most”, “Usually”, and “In general” are examples of: Rebuttals Tentative language Qualifiers Grounds
Select the correct answer from each drop-down menu. What is the chemical name of this compound? Na2S:
amie has 9 cats. each cat eats 1/3 can of food each day. how many cans of food are used each day?
Select the correct sentence: Je fais de la natation. Elle fait l’équitation. Je fais le ski en hiver. Il fait de le sport.
why did several influential leaders call for a convention of states in 1787?​
Which of these was not a result of the Internet? A. The beginning of online entertainment B. The use of VCRs C. The digital divide D. The rise of e-mail
What made India significant to European colonists?
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?