Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

100 points (,: giving brainliest too! please help?
Ben's dog is 2 m^3 and 10 kg/m^3. How many kg is she? Question 2 options: 20 10 0.2 5
Which statement is an example of a compound sentence?A.When he turned in his homework, he forgot to put his name on it.B.The math teacher hurried to get to his
How is the conflict in the poem “Exile” by Julia Alvarez resolved?
Which idea is included in the Hippocratic Oath but not in the Declaration of Geneva
Can someone help me please
Brainliest to best answer. Please show work!
what might be the disadvantage of having a large volume
What is the factorization of the trinomial below -x^2+x+42
How did King Hrothgar show loyalty in Beowulf?