ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Which excerpt from the cask of amontillado present the reader with the initial conflict of the story
I need ideas for a compare and contrast essay
Which one of these might appear in a evolution of a poem a summary of the authors life a discussion of specific
Why have some Carribean islands remained politicly linked to European countries and the US
Which is the best estimation of
Whats a good way to re-enter the arts after a few years of downtime?
can someone please give me the step by step answers on how to do this? i’m not sure how to do it.
which species is likely to exhibit random dispersion ?
identify the equivalent expression for each of the Expressions below x + 3 square root​
What "check and balance" does the Executive Branch have on the Judicial Branch of the federal government? A) The president can nominate judges. B) The preside