mysteriousninjataco mysteriousninjataco
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

You earn $42 for washing 6 cars. How much do you earn for washing 3 cars? Find the unit rate.

Respuesta :

harusomastantbh
harusomastantbh harusomastantbh
  • 12-02-2021

Answer:

21$

Step-by-step explanation:

42÷6=7

7×3=21

Answer Link
pleasehelpmei
pleasehelpmei pleasehelpmei
  • 12-02-2021

Answer:

21 ( unit rate is 7$ per car)

Step-by-step explanation:

First you divide 42 by 6 which equals 7

and then you do 7x3 which equals 21

Answer Link

Otras preguntas

(D) Work out 1/4 of 28
An apple has a mass of 0.25 kg. The apple is 3m high. What is the potential energy of the apple?
A softball diamond is a square with 30 foot sides and bases at each corner. If a softball were thrown from third base to first base, it would travel about:_____
Given cosθ = .876 and tanθ = -4.731 determine sinθ
Wat two common uses for Zinc???
Which of the following expressions is not equivalent to X ' ?A. X NAND XB. X NOR XC. X NAND 1D. X NOR 1​
Senaraikan tiga jenis tanaman yang diusahakan oleh manusia Zaman Prasejarah.​
the product of the square of a number and the cube of the same number is equal to 32. find the answer​
Which letter represents the maximum of the data set on the box plot? A B C E 25 30 35 40 45 50 O B OC OD O Eplease hurry​
Wat two common uses for Carbon??