emmaa26 emmaa26
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Thirty feet of plastic pipe costs $19.50. What is the unit cost?
A) $0.56 per foot
B) $0.65 per foot
C) $0.75 per foot
D) $1.54 per foot

Respuesta :

csouders4507
csouders4507 csouders4507
  • 12-02-2021

Answer:

$0.65 per foot

Step-by-step explanation:

do 19.50 divided by 30 and you get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Alan lives 10 times as far from school than linda
a student writes 5y*3 to model the relationship the sum of 5y and 3. explain the error
Which of these is a physical property? a. conducts electricity poorly b. easy to digest c. does not burn d. becomes moldy quickly
does every distinct factor of 24 have a partner why or why not
connecting the past to the present helps you to know how people have ?
how can a physical map help explain the historical development of a country
Why were the Appalachian mountains important to the colonies?
how many times larger is 3.5 than 3.25
science uses blank to support its explanations
What ideas did the Romans borrow from the Greeks