chaitea2007
chaitea2007 chaitea2007
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. Write an expression for the total cost of (g) grapes and (b) bananas.

Respuesta :

sharonyang99999
sharonyang99999 sharonyang99999
  • 12-02-2021

Answer:

2.19g+0.59b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which quality of Ancient Greek monsters does the cyclops have?
PLEASE HELP The global amount of evaporated water is equal to the global amount of _____. A)precipitation B)transpiration C)denitrification
Less than ______ of all thunderstorms produce tornadoes. 10%
How might firms BEST use marginal analysis to determine price and output when there are additional costs related to hiring a new worker?
Why do Parris and Abigail tell Susanna to "speak nothing of unnatural causes"?
Can somebody help me?? i need help asap! please i have to finish this today!! help meee!
Hello? How do you make a scatter plot?
Make brief notes to describe the following: Ranching in South America and Ranching on Australia
Which answer correctly compares the first medieval merchants to merchants of the High Middle Ages? The first medieval merchants were higher in the social hiera
Twenty five percent of all telephones of a certain type g