samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What do u think of my art?
Read a quotation by New York Senator William Marcy. To the victor belong the spoils of the enemy. Based on this quotation, William Marcy could best be described
100 points worth DUE TODAY
a high efficiency shower can save... 1. water 2. energy 3. both ?
What is the mode? 9 4 6 3 9 3 10 4 6 4
if Jonny had had 5 apple's and mom toke 1 how many does jonny hve
[tex] \textbf{Can someone help me with this question ?} [/tex][tex] \texttt{Note : you have to use vector method,} [/tex] [tex] \texttt{no use determinants, or
Sam has a total of 58 DVD's and CD's. In the number of CD's is two more than three times the number of DVD's, how many CD's does he have? a) 42 b) 14 c) 44 d) 1
A chord of a circle is 18 cm long to. It is 6. 3cm from the center of the circle. Calculate the radius of the circle to the nearest whole number
83 + (25) : 5 > 32 + 42