mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

If the mass of one of two objects is increased, the force of attraction between them will 1- decrease 2- increase 3- remain the same
write the equation of the line parallel to y=5x-2 and which contains (1,4)
How does compositing work to create special effects? Describe some of the ways the creators of Star Wars used compositing.
What is a torus with a cross section of a square?
How to determine if a triangle is acute by its sides?
I have 12 coins in nickels and dimes. if the total value of these coins is 85 cents, how many nickels are in this collection
The ______ tract and the ______ tract make up the pyramidal system.
all the field mice that live in a field of light colored grass have tan fur. one of the mice is born with black fur. what would cause the black fur? A:mutation
The _____ measures the inflation-adjusted cost of borrowing.
Ultimately ________ create and market products that meet the needs of customers