Carolineeeee
Carolineeeee Carolineeeee
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Easha bought a canvas for 6.95 and eight tubes of paint that each cost the same amount it's total purchase was 22.95 how much did each tube of paint cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
first i added and got/29.9.hope that helps.if not tell me
Answer Link
nevaehepperly
nevaehepperly nevaehepperly
  • 22-11-2020

Answer:

29.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

justify why a/b x b/c x c/d x d/ e is equal to a/e when b,c,d, and e are not zero?
who is elected in the federal assembly?
A store is having a sale where winter clothes are 60% of the original price. A sweater is on sale for $30 . What was the original price of the sweater? Can you
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8?
What is the missing exponent? (6^_____)^-4=6^20
Sketch the graph of each linear inequality greater sign has to have a line underneath it Y<-6/5x-1
what is 7.3 x 10 to the 2nd power
Which statements accurately describe Russia's geography? Choose all answers that are correct. A. The Ural Mountains form a natural barrier between Asian Russia
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
what is the scientific method