jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

if the coefficient of friction is root 3 the angle of friction is ​
What is the distance between points (5,0) and (2, 1) to the nearest tenth? Help !
Write an expression for the sequence of operations described below. subtract c from the difference of 7 and 6 (slightly confused help me qwq)
Does anyone know what you would call this style of dying in a salon? (The pink obviously)
Simplify Expression 16 - (1 - 5x) - 4x - 29
A business owner must decide wether to improve the benifts
Which excerpt from “My Lord Bag of Rice” best reflects the historical fact that Hidesato was a brave warrior?
What is the simplified value of the expression below? 8(9.75-3.25)+ 12x4 100 O 152 256 O 347
CAN YOU GUYS ALSO LOOK AT MY OTHER QUESTIONS I NEED HELPP\small \overrightarrow{QS} bisects \small \angle PQR. If \small m\angle PQS=5x-11 and \small m\angle
Would I use el/ los or un/unos in....jugadoras de básquetbol son atléticas?