ShawdowKnight494
ShawdowKnight494 ShawdowKnight494
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

I will give you brainiest just pls answer this question!!!

I will give you brainiest just pls answer this question class=

Respuesta :

mjgirl1914 mjgirl1914
  • 02-02-2021

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

Answer Link
kylieyoung0515
kylieyoung0515 kylieyoung0515
  • 04-02-2021
The correct unit price is $1.19 per pair, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why was propaganda important during world war 1
The following sentence contains a capitalization error. Which change would you make to correct the sentence? Martin wanted to visit his Aunt in St. Louis during
Many African American slaves fought for both the British and the Americans during the Revolution. What did the British offer the slaves in return for their help
Which Greek order is the simplest?
Why do scientists look for asteroids that might strike our planet?
According to evolutionary history and taxonomy, tigers resemble ____________ more closely than they resemble fish.
Ammonium hydroxide ionizes as follows: NH4OH(s) NH4 +(aq) + OH-(aq). If an excess of ammonium salt, such as NH4Cl (which ionizes to give NH4 +(aq) ions) is ad
there are 20 students in the band .the wind pipe players make up 3/4 of the band .how my people in the band play wind pipes?
calculate the loss on selling 50 shares of stock originally bought as 13 3/4 and sold at 12
Which statement best describes how terrorism affects US foreign policy in the Middle East?