Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske
Quick Math Question for 50 Points! Anybody willing to help? If so, brainliest plus huge thanks! :D Eight less than the product of three and a number is the same
Which represents the inverse of the function f(x) 4x? O h(x) = x + 4 O h(x) = x - 4 O h(x) Sx O h(x) = ~x
There are two temples, one on each bank of a river, just opposite to each other. One is 54m high. From the top of this temple angle of depression of the top and
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
A triangle has sides of length 4xy, 7, and2x. Which expression represents the distance around, or perimeter, of the triangle? O 6z+y+7 O 6x + 4y +7 O4zy + 2x +7
d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"