nischinthtube23 nischinthtube23
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts costs $15. How much money does 1 fruit tart cost?

Respuesta :

kittywebz
kittywebz kittywebz
  • 02-02-2021
1.25

dozen = 12

15/12 = 1.25
Answer Link
kawsarhomayoon kawsarhomayoon
  • 02-02-2021

1 dozen = 12 so 15/12 is 1.25

which means 1 fruit tart is $1.25

Answer Link

Otras preguntas

An exercise program, if designed well, will be perfect for everyone. Please select the best answer from the choices provided. T F
calculate how many moles of pure CaCl2 are present in the 1.00 g of CaCl 2 ⋅ 2H 2 O
Write this number in expanded form twenty three thousand four hundred thirty six
6 football teams enter a five a side tournament how many players are in the tournament
Which words in the sentence make up the infinitive? To exercise, I walked to the top of that steep hill. A. to the top B. I walked C. of that steep hill D.
What are two ecological benefits for the ecosystem?
​If cultural pluralism were part of a U.S. school, how would that affect a group of immigrant students from Portugal?
Which word is the indefinite pronoun in this sentence? "If I want to wear a necklace, I'd better find or make myself another!" Hannah replied. A. another B.
Which of the following regions is not a major coal-producing region?
use the distributive property to rewrite (5x600) + (5x400) so that it has two factors only