satribe358 satribe358
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

An expression is


The cost is $
Also what is an expression

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 02-02-2021

Answer:

6 weeks will cost $120

Step-by-step explanation:

Expression: 20x

x represents the amount of weeks

20(6) = 120

Answer Link

Otras preguntas

Principles upon which the constitution of the united states was built.
I’m so stuck on this question /extra info-each square has a side unit of 12 units
Question 1: DNA remains in the nucleus. mRNA can travel in and out of the nucleus. Explain how the function of DNA and mRNA differs. ( Will Mark Brainliest and
The difference of three times a number and 8 is one more than twice the number.
What made rhode island sign the constitution.
Which inequalities is -5 a possible solution?
From a functionalist perspective using an all volunteer military may be seen as creating a cultural gap between American civilians and their military the Americ
How the immigration act of 1965 changed the face of america.
Select the best diamante poem from your practice poems and copy the words below or write a new poem. Make sure that you use the correct parts of speech (nouns,
Is y=6x linear or nonlinear