rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

in solving the equation for x to distribute a minus 4 on one side of the equation what needs to be done on the other side of the equation
Your teacher gives you a container with a clear liquid in it.The liquid is pure substance.What could you do to help identify the liquid in the container
A liquid sample with a density of 5.25 g/ml and a mass of 1.11 g has what volume?
evaluate 8! x 3!/ 5! x 6!
How could an indicator be used to find out something is acidic or alkaline if the label was missing?
What is the structure of an artery ?
According to the chart, which continent contains over half of the world’s population? A. Asia B. Africa C. North America D. Latin America
Find the domain of the function f(x)=12x+3. what is the only value of x x not in the domain?
What two areas of the world has the most acts of genocide during the 20th century?
Find the value of x in each case. PLEASE SHOW WORK!!!