aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

to produce a beneficial version of a trait in an animal, what type of process is used?
Which statement correctly describes diamond and graphite, which are different forms of solid carbon? (1) They differ in their molecular structure, only. (2) The
Which statement describes the relative energy of the electrons in the shells of a calcium atom? (1) An electron in the first shell has more energy than an elect
An atom in the ground state has two electrons in its first shell and six electrons in its second shell. What is the total number of protons in the nucleus of t
A dilute, aqueous potassium nitrate solution is best classified as a (1) homogeneous compound (2) homogeneous mixture (3) heterogeneous compound (4) heterogeneo
Which general formula represents the compound CH3CH2CCH? (1) CnHn (3) CnH2n–2 (2) CnH2n (4) CnH2n+2
Which quantity of heat is equal to 200. joules? (1) 20.0 kJ (3) 0.200 kJ (2) 2.00 kJ (4) 0.0200 kJ
As the temperature of a liquid increases, its vapor pressure (1) decreases (2) increases (3) remains the same
What is the formula for ANOVA
Which formula represents lead(II) chromate? (1) PbCrO4 (3) Pb2CrO4 (2) Pb(CrO4)2 (4) Pb2(CrO4)3