mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

if C{1,2} and D={4,5,6}, find C×D by tabulation method. i need for exam​
Graham Bell'in hayatını yazabilir misiniz??
HELP CONGRUENCE BY SAS AND SSS WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT
Activity 5: COMPARE US! Write an inequality relating the given pair of angles or segment measures. Complete each statement by choosing <, =, or >.
Write the name of each note and the name of one of its enharmonic equivalents. Help!!!
A wire was shaped to form a square of area 81cm². An equilateral triangle was formed by the same wire. What is the length of a side of the triangle formed?
Which means law Jur Cred Scrib Dict Puls
As in celebration of our nations independence day, I will be giving 100 points and branliest to someone who answers these questions. 1) When did our nation gain
Write an e-mail to produce your biodata for job ?
the lowest common multiple of two numbers is 91 and the sum of the rwo numbers is 20, what are the two numbers