Fifa16
Fifa16 Fifa16
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

ajsjdjdbfb a little help.....​

ajsjdjdbfb a little help class=

Respuesta :

Selena328
Selena328 Selena328
  • 07-12-2021

Answer:

Option C. 25%

Step-by-step explanation:

Gain:-

Selling price - Cost price

= $250 - $200

= $50

Gain percent:-

(Gain/Cost price × 100)%

= (50/200 × 100)%

= 25%

Answer Link

Otras preguntas

Roman has 2 red pencils in his backpack. If this is 25% of the total number of pencils, how many pencils are in his backpack?
How many distinct ways can the word ROBBERS be arranged
what equal 6 when you divide by 3
You decide to add up all the work you did yesterday. If you accomplished 10,000 newton·meters of work yesterday, how much work did you do in units of joules?
What is the value of the figure 2 in the number 3027
How do you solve 4x- 3y=-15. x y=5 using substitution
If the probability of rain is 0.99 what is the probability of no rain
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
What do “Tepeyac” and “Marian Anderson: Famous Concert Singer” have in common?
Which expression best represents the difference between triple a number and double a number? a. 3x - 2x b. 2x - 3x c. x3 - x2 d. x2 - x3