andrewniola1 andrewniola1
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 55 pounds of steak cost \$20.60$20.60. How much would it cost to buy 44 pounds of steak?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 03-01-2021

Answer:

$16.48

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost of 44 pounds of steak:

[tex]\frac{55}{20.60}[/tex] = [tex]\frac{44}{x}[/tex]

Cross multiply and solve for x:

55x = 906.4

x = 16.48

So, the cost of 44 pounds of steak is $16.48

Answer Link

Otras preguntas

Test question #21 (4 points) HOW to form an informal affirmative (positive) command.
Short sotry that includes the following: She held her son close by her side as she walked along the narrow road. This was the moment.
I need help this is a CER of Born a Crime
In which kind of radioactive decay would the number of protons in the resulting nucleus be more than in the initial nucleus?.
f(1) = 4 f(2)= 25 f(n) = f(n − 2). f(n − 1) f(3)=
a student takes a 100-g uniform meter stick and hangs 200 grams on the 10-cm mark and 400 grams on the 80-cm mark. where should the student clamp the meter stic
A simple subject is the main word in the complete subject. Hey helpp please
Which type of nonfiction should be used to briefly share your research on the effects of sugar on learning? A. expository essay B. persuasive essay C. personal
What factors united the city-states of Greece?
the application of learning principles to help people develop more effective or adaptive behaviors is called: