powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

In the "doll house" which words best describes Kezia's impression of the lamp in the doll house house? Choose three options
What is 10000000 times 23400?
Enter the mixed number as an improper fraction. 2 1/4
Alex volunteers for an experiment being conducted by a group of neurosurgeons. As part of the experiment he is taken to a dark room and a part of his brain is a
What is the imperfect tense when used in Spanish
can someone answer this asap
What is the best definition for the axial region? The axial region of the body is the portion that is directly attached to the hands. The axial region of the bo
From May to September, the worst time of day for pollution is during what hours?A. 5:00 to 7:00 p.m. B. 9:00 to 11:00 a.m. C. 1:00 to 4:00 p.m. D. 3:00 to 7:00
A mutation occurs during protein synthesis. How will the protein produced be affected? A. Since the mutation causes a new code for a better amino acid, the prot
Choose the word or phrase that best completes each sentence about religion in ancient Rome. The ancient Romans were polytheistic, meaning that they worshipped