Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Which set of lengths could represent the sides of a triangle? A. 3, 7, 10 B. 4, 5, 10 C. 6, 8, 14 D. 12, 6, 7
Which of the following is the main reason early New England had villages rather than cities? 1. The area did not have ports for trade. 2. Not many people live
How does storytelling help imagine the future?
Write two balanced equations 1. Dissolving of Solid Sodium Hydroxide in Water 2. The reaction of Sodium Hydroxide Solution with Hydrochloric Acid
ability to conduct electricity
Which expression is equal to ...?
The description below represents Function A and the table represents Function B: Function A The function is 5 more than 3 times x. Function B x y −1 2 0 5 1 8 W
What is the point slope form of a line with slope -5 that contains point (2,-1)
Measure of angle A???
Select the correct answer. Given: 2LiBr + Ba → BaBr2 + 2Li In this chemical reaction, 325 grams of barium (Ba) react completely. How many moles of lithium (Li)