petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Hi I will mark you as brainliest Please reply to my questions 1) what happens if it doesn’t rain for a long period of time? 2) list some uses of water for com
What was the original price if after 25% discount it became $285?
A sample of a radioactive material decays over time. Please help!!!
The reaction of aluminum with bromine is shown here. The equation for the reaction is 2 Al(s) + 3 Br2(ℓ) n Al2Br6(s) 1. What are the stoichiometric coefficients
Shelly ran 20 minutes and burned 130 calories. How many calories did she burn per minute?
I need help with the question number 1 plz help me it’s an emergency
which of the following describes the link between the Industrial Revolution and imperialism? A. The Industrial Revolution created needs for resources to make pr
why is Queen Hatshepsut significant in ancient history​
Why did the farmers give different duties to each branch
Which sentence correctly uses parallel structure? A: My friends never judge me by my actions or statements. B:My friends never judge me by my actions or what I