jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Sally ran 2 1/4 miles in 1/2 hour. What is her speed in miles per hour?
According to the map, who were the three European Kings who participated in the Third Crusade?
Help me please with question 4 b​
It’s not 3 but still need help with it
is this a function ? helpppp​
What is an equation of the line that passes through the point (3,-2) and is perpendicular to the line x – 2y = 18?
Find the least common multiple of x2 - 4x - 5 and x2 – 3x - 10.A. (x + 1)(x - 2)(x - 5)B. (x - 1)(x - 5)(x - 2)c. (x + 1)(x - 5)(x + 2)d. (x - 5)(x+ 2)(x - 1)​
What are some solutions that could help prevent racial discrimination?
Your financial institution can’t help you if there is a mistake on your bank account statement ? True or false
How did the Underground Railroad help slaves escape during the first half of the nineteenth century?A. It organized networks of routes where slaves were able to