rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

will give brainliest 69 + 420 / 3 = ?
how affluence pulls people away from their families
which is the primary source of energy for most cells in the body
Help me please? I don’t understand.
Grade geo Practice 7.3
........................................
Which unit would probably be used to measure how long a cell phone is?
which one should i draw?
Refer to the passage. "These insinuations, which came from the priests, occasioned the publication of many pamphlets in Moscow, where for that reason alone the
The expected value of an asset at the end of its useful life is known as​ ________.residual