jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Randi Lynn supervises 12 customer service representatives. At the end of each day, each representative is required to send Randi Lynn an e-mail summarizing his
An investment in equipment helps a business increase productivity by: O A. expanding the business into new markets. O B. improving the location where the busine
You read through the script, took notes on the characters, and developed a costume plot. What is likely your role in the film? Director Wardrobe Manager Costume
What do you think was Tocqueville's opinion of democracy as a form of government?
The cost of a large pizza is $17, if I buy 3 pizzas I get a 25% discount. Each pizza has 8 slices. Calculate the cost of a slice of slice of pizza when (i) I bu
how does the diction of the mayflower compact differ from the diction in previous sections of plymouth plantation
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS ​
0.8cL converted into hL
Look at the pictures and write what these people are studying. Follow the model.
Factor completely 2r^2-3r-9