caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

protesters continue rally despite police requests to stop. attempts to shut down rally met with civil disobedience. which statement best compares the two headli
Which quality ensures that you are in a better position to represent yourself?
Could I get a sentence for dire. Dire means very serious, desperate and bad
please help. What is the difference between allegory and symbolism? Allegories are for books, symbolism is for poems They are the exact same thing Allegories ar
The Byzantine Empire is known for its longevity (long life), investigate why and tell me the results of your findings. (Create question) Mod. 1.05 this is for F
One reason the Third Reich was effective
How do you think the information about his parents' difficulties early in their relationship affected McCandless?
Which of the following is the best definition of radiation? A. the transfer of heat by electrical currents B. the transfer of heat by currents within a liq
The difference between 7 times a number and 5 is 51. What is the missing number?
combine the like terms and simplify . Please help I will mark Brainly