tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

n the classical world, historians often described past events as caused by fate, gods, or other supernatural factors. Today, historians study the same events as
A housekeeper would most likely fall under this classification
how are lungs and gills similar?
Unlike DNA, RNA contains
Which of the following events convinced President Kennedy that a new law was needed to protect the civil rights of African Americans? A. President Kennedy was
Which of the following describes a difference in the development of Neolithicagriculture in Mesopotamia and Mesoamerica? A. Mesopotamians began domesticating an
What disastrous governmental act was repealed on March 1, 1809?
Which of the expressions can you use to find the number of 3-digit passwords you can make using the digits 5, 6, and 7, if you do not repeat any of the digits?
What is the area of the kitchen floor in this floor plan? a) 24 square meters b) 28 square meters c) 35 square meters d) 42 square meters
Vreau o compunere cu titlul "ce vrem sa devenim in viata " Urgenttt!!