makaylavega13 makaylavega13
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

dirjfoeie dirjfoeie
  • 02-12-2020
Your Answer—- $3.85
Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes the chamber marked with a star? Human heart A. It is the right atrium, and it pumps blood to the lungs. B. It is the right ventric
How does rubbing one object on another create static electricity? O A. The friction from rubbing creates electrons as a by-product of the heat. B. Rubbing remov
90 grams of glucose, C6H12O6, is dissolved in 2 liters of solution. Determine the molarity (M).
Why was James Fenimore Cooper important to the development of the American novel?
click here if you good at math Write three fractions that are equivalent to 1/2 im giving you an easy one :)
Thyroxine, the hormone that is necessary for body cell metabolism, is secreted by the A. Pituitary Gland B. Thyroid Gland C. Hypothalamus D. Parathyroid Glands
Higher frequency means what about the energy of the wave? * 1 point
36 inches, 20 inches, and 24 inches. What type of triangle did Rosa draw?
In the early 1900s, Japan said it would restrict the number of Japanese citizens emigrating to the United States if the United States did not impose restriction
What do you do when you answer a telephone call that is a fraud? Click below answer below! 1. hang up without talking 2. say something polite and hang up 3.