ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What did everyone in America think they ought to have a chance to be after WWII?
One hot day, you find yourself going to the refrigerator for a cold drink. In light of the concept of homeostasis, you're acting in terms of the
Find the points on the curve that are closest to the origin x^2y=16 lagrange
need help ASAP please I am stuck!
Which descriptions from the list below accurately describe the relationship between triangle ABC and triangle DEF? Check all that apply
According to dunphy (1963), the second step in the sequence of male–female relationships during childhood and adolescence is:
What does Pip whisper to Magwitch on his deathbed to give him peace? A. He promises to give all his expectations to charity. B. He tells him his
WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU ANSWER the correct answer to this question Find area and perimeter
C is 2 D is 1 please help me with this question
Three times the sum of a number and -2 is -15. find the number