bijq526 bijq526
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $6.00 for 4 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $24.00? Complete the explanation.

Respuesta :

jacksonstader895
jacksonstader895 jacksonstader895
  • 01-12-2020

Answer:

about 19 apples

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kylehanks2004 Kylehanks2004
  • 01-12-2020

Answer:

51

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What needs to be done to keep children safe in schools in this era of mass shootings?
was the Texas annexation unconstitutional?
Can you guys help me please ASAP
The oxygen side of a water molecule is
How did Paul influence early Christian communities? A. He asked the roman emperor to convert B. He endured very public suffering for his faith C. He became the
what is the feet and in47 in = ? ft ? in
Help I'm stuck look at the picture and help if you can please.​
1. Conduct Research Compare the Yellowstone wolf story with a situation in your region where human activity that affected one species, or a couple of species, r
34. 6a + 11 if a = 8 59
This graph represents a linear function. Select the equation represented by the graph. A) y=x−2/3 B) y=−2/3x+1 C) y=−3/2x+1 D) y=x−3/2